Iskanje priložnosti digitalne tranzicije za pomurske občine in gospodarstvo – ponudniki tehnoloških rešitev se predstavijo
V okviru projekta CEUP2030, smo 18. februarja 2021 skupaj s Pomurskim Tehnološkim Parkom (PTP) uspešno izvedli »online« delavnico s pomurskimi občinami, kjer so podjetja, člani SRIP PMiS, predstavili svoje inovativne IoT (Internet of Things) / Industrija 4.0 rešitve.
Namen delavnice je bil predstaviti možnosti priložnosti, ki se ponujajo družbi in industriji v obliki digitalnih tehnoloških rešitev. Trenutni razpisi v Sloveniji namreč kar vabijo k sodelovanju občin in tehnoloških ponudnikov, da pomagajo dvigniti standarde kakovosti življenja v regiji, tako s storitvami javnega sektorja kot industrije.
Predstavilo se je 9 ponudnikov tehnologij. S strani županov, dr. Aleksandra Jevška (Murska Sobota) in g. Marjana Kardinarja (Dobrovnik), smo slišali pričakovanja mestne in ene manjše, a turistično zelo aktivne občine, vsem pomurskim občinam pa smo dali na razpolago vsebine delavnice.
SRIP PMiS v sodelovanju z IKT Horizontalno mrežo imamo zbrane ponudnike (člane SRIP PMiS), za uspešen prenos rešitev v regijsko okolje pa se, tako navaja tudi razpis, mora zgoditi še koncentracija interesa občin (pogoji namreč zahtevajo konzorcije vsaj 4 občin in ca. 60.000 prebivalcev), kar pomeni, da se mora Pomurje hitro organizirati.
Delavnica je pokazala, da tehnološko gledano Slovenija premore rešitve, ki so na globalno konkurenčnem nivoju, občine pa so pri tem spoznale tako potencialne ponudnike kot morda nove rešitve, ki bi jih lahko uvajale v svoja okolja npr. pametne oskrbe z vodo, monitoringa kvalitete zraka, zdravja ter oskrbe na domu, pametnega kmetovanja, kratkih oskrbnih verig s ponudbo lokalno pridelane hrane, logistike, skratka v kontekstu vsebin projekta CEUP 2030 in uporabe umetne inteligence, robotizacije in avtomatizacije, pametnih sistemov, novih materialov …
Med pozitivne reakcije iz publike pa lahko štejemo tudi navedbo dosegljivih tehnologij za kvalitetno spremljanje na daljavo in/ali logistiko, kar bi prav gotovo omililo posledice covid-19 situacije kot npr. razbremenitev osebja v bolnišnicah ali domovih za ostarele ali recimo oskrbe ostarelih ali katerih drugih ranljivih skupin, ki živijo v privatnih gospodinjstvih.
Priložnost pa smo izkoristili tudi za povabilo sodelujočim tehnološkim podjetjem na 2. odprtem pozivu projekta DIH², ki ga pričakujemo 1.aprila 2021.
Omenjena delavnica in vsebine bodo dobra popotnica za t.i. PLL delavnico s predstavniki različnih pristojnih ministrstev na temah digitalne tranzicije gospodarstva in družbe.